Po stopách košického kata

17.06.2017

Prvá júlová sobota sa ponesie v športovom a poznávacom duchu. Opäť sa totiž môžete tešiť na Košické cyklopotulky. Tentoraz sa vyberieme po stopách košického kata.

Košice získali s právom hrdelného trestu aj práo vydržiavať si mestského kata. Práve po jeho stopách sa vyberieme už v sobotu, 1. júla. Kat bol považovaný za nečistú osobu, preto žil izolovane a ľudia ho obchádzali. Okrem samotného vykonávania trestu bol kat zodpovedný aj za vypočúvanie, pri ktorom neváhal použiť aj mučenie. Stredoveké súdnictvo bolo veľmi kruté. Ako podozrivých pri vypočúvaní mučil si povieme na cyklopotulke. Rovnako ako sa pozrieme aj na miesta, kde sa vykonávali popravy - budete prekvapení, kde všade a čo sa na tých miestach nachádza dnes.

S katom sa spája aj množstvo ľudských príbehov, ktoré si rozpovieme. Pozrieme sa bližšie na dobové originálne texty súdnych rozhodnutí, aké činy páchali vtedajší Košičania najčastejšie a ako skončili. 

Najnovšie zistenia košických historikov
Košickí historici len prednedávnom zistili zaujímavú vec - Mikluš nebol kat, ako sme si to doteraz všetci mysleli. O tom, kto bol Mikluš a prečo sa mylne spájal práve s katom si povieme na cyklopotulke. 

Tešíme sa na vás už v sobotu, 1. júla o 16:00 pri Miklušovej väznici v centre mesta. Cyklopotulku ukončíme pri "Rybe" pod Šibenou horou. 

Viac informácií o cyklopotulke sa dozviete tu.

Pripojte sa do udalosti na facebooku!

© 2013 - 2018 Projekt BIKE
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!