Najhoršie spôsoby mučenia, ktoré využíval košický kat

18.06.2017

Určite ste už čítali množstvo článkov o stredovekých spôsoboch mučenia. Málokto však vie, že rovnaké, a možno ešte aj horšie spôsoby využíval aj košický kat. Dokonca sa o ňom hovorí, že bol jedným z najbeštiálnejších v širokom okolí.

Bolesť využíval na overovanie pravdy pri vypočúvaní podozrivého. Jeho spôsoby boli také kruté, že mnohokrát sa podozrivý priznal aj vtedy, ak bol nevinný a nijak sa neprevinili mestským zákonom. Prečítajte si výber tých najhorších spôsobov mučenia, ktoré využíval košický kat. O všetkých sa dozviete na cyklopotulke Po stopách košického kata v sobotu, 1. júla.

1. KLÁDA
Aj keď je tomu asi ťažké uveriť, kláda bola považovaná za jeden z ľahších spôsobov mučenia. Dala sa vyrobiť veľmi ľahko a rýchlo a preto bola veľmi populárna. Odsúdenému do nej vložili ruky a nohy a nechali ho zavretého na niekoľko týždňov či mesiacov vo väznici alebo ho vyložili na námestie, kde bol vystavený posmechu a zhnitej zelenine okolidúcich. Do klády sa dala uzavrieť aj hlava, vtedy osúdený nesedel ale stál. Koniec koncov výsledok bol rovnaký - ak to odsúdený prežil, odniesol si ťažké následky v podobe nefunkčných končatín a stal sa z neho mrzák na celý život.

2. MUČIACE KOLESO
Obyčajné drevené koleso bolo veľmi neobľúbené. A niet sa čomu čudovať. Kat ťažkým kolesom rozdrvil odsúdenému všetky väčšie kosti a následne ho premotal pomedzi lúče kolesa najviac, ako to išlo. Koleso aj s odsúdeným nastokol na stĺp a tam ich v zúboženom stave nechal obžierať vtákom čo spôsobilo pomalú, no desivú smrť. Niekedy odsúdeným bola udelená milosť v podobe fatálneho úderu do hrudníka alebo brucha, ktorý spôsobil okamžitú smrť. 

3. TRHANIE ŽERAVÝMI KLIEŠŤAMI
U košického kata veľmi obľúbená technika, ktorá bola používaná v obzvlášť beštiálnych prečinoch odsúdeného. Košický kat trhal odsúdeným mäso z tela zaživa a to buď priamo na popravisku alebo cestou naň. Zvyčajne sa trhalo mäso z pŕs alebo bokov, u mužov sa odtrhávali genitálie. Aby však odsúdený nezomrel, ihneď po odtrhnutí mäsa mu kat rany vypálil horúcim železom. Odsúdený tak doničený musel vydržať nažive až do samotného sťatia. 

Viac spôsobov mučenia košického kata a omnoho viac sa dozviete na cyklopotulke Po stopách košického kata už v sobotu, 1. júla. Streteneme sa na bicykloch o 16:00 pri Miklušovej väznici a na trase dlhej takmer 4 km, ktorú ukončíme pod Šibenou horou pri košickej "Rybe".

© 2013 - 2018 Projekt BIKE
Vytvorené službou Webnode
Vytvorte si webové stránky zdarma!