Košický kat bol jeden z najbeštiálnejších

10.06.2017

Kat bol neoddeliteľnou súčasťou fungovania miest. Mal právo meča, ktoré udeľoval kráľ - bol to ten človek, ktorý vykonával rozhodnutia súdu. O tom košickom sa hovorí, že bol jeden z najkrutejších a najbeštiálnejších.

Katov dom, kde býval aj vykonával svoju prácu bol zo široka obchádzaný. Nikto nechcel vedieť, čo sa za jeho stenami deje. O tom by nám vedeli rozprávať zlodeji, vrahovia, záletníci, opilci či tyrani - všetci tí, ktorí sa svojimi činmi dostali pod ruku kata. 

V Košiciach je známa Miklušova väznica či Katova bašta. No podľa najnovších zistení historikov sa budú prepisovať knihy. Košickým katom totiž nebol Mikluš ale niekto úplne iný. Aj o tom si povieme viac na júlovej cyklopotulke. Zastavíme sa na miestach, kde sa stínali hlavy (a nebolo ich málo) a kde sa vynášali rozsudky. Prečítame si dobové, originálne texty rozsudkov - dozvieme sa príbehy ľudí, ktorí sa svojím konaním dostali až pod katov meč. 

Pripravte sa, júlová cyklopotulka nebude obyčajná. Dozvieme sa reálne tresty, dokonca aj podrobné návody súdu, ako trest zrealizovať. To všetko už 1. júla na cyklopotulke Po stopách košického kata.

Po stopách košického kata

Stretneme sa
1. júla o 16:00
na bicykloch pri Miklušovej väznici v centre